pieczątka firmowa

Co jest ważne wyrabiając pieczątkę?

Jaka powinna być dobra pieczątka?

Pieczątki są niezbędną częścią każdego biznesu. Czy jest to pieczątka z danymi firmy czy imienna przypisana do konkretnego stanowiska, prawie każdy z nas chociaż raz z nich korzystał. Bardzo istotne jest więc zrozumienie jak przygotować pieczątkę, która będzie nie tylko estetyczna ale i funkcjonalna. Na co zwrócić uwagę, tworząc projekt? Jaki kolor tuszu dobrać? Na te i inne pytania odpowiemy w tym wpisie.

Czytelność jest najważniejsza – co zrobić, żeby pieczątka była czytelna?

Wszystkie dane zawarte na gumce, muszą być czytelne, aby uniknąć błędów ze strony Twoich klientów czy kontrahentów. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na numery NIP, telefony, konta bankowego, czy inne cyfry, które potencjalnie mogą się rozlać i sprawić trudność w prawidłowym odczytaniu danych. Ale co sprawia, że pieczątka będzie czytelna? Oto kilka punktów, na które trzeba zwrócić uwagę:

  • Czytelność czcionki– najlepsza jest czcionka prosta, równa i bezszeryfowa typu Arial, Calibri czy Century Ghothic, staraj się unikać ozdobnych czcionek, czcionki szeryfowe w przypadku dużej ilości tekstu też mogą stanowić problem. To oczywiście wcale nie oznacza, że musimy totalnie rezygnować z ozdobnych czcionek. W takim wypadku, wybierzmy po prostu większy format, żeby poprawić czytelność.
pieczątka firmowa
  • Wielkość czcionki dopasowana do ilości tekstu– nie wybieraj czcionki w zbyt małym rozmiarze (poniżej 8 pkt.). Jeśli na pieczątce ma być dużo informacji, wybierz większy model – po to, by czcionka mogła mieć odpowiednią wielkość. W innym wypadku odbicia będą nieczytelne.

 

  • Umiarkowana ilość elementów ozdobnych– pieczątka, owszem, jest elementem identyfikacji wizualnej firmy, jednak pamiętaj, aby nie przesadzić i nie próbować robić ze stempla ulotki, broszury informacyjnej, kolorowanki dla dzieci czy prezentacji logotypów w różnych wariantach. Pieczątka musi spełniać przede wszystkim funkcję informacyjną. Chcesz uatrakcyjnić wzór odbicia? Dodaj logo lub logotyp firmy albo jeden wybrany wzór.

 

pieczątka firmowa
  • Umiarkowana kolorystyka– unikaj stosowania wielu różnych kolorów na jednym odbiciu. Możesz oczywiście postawić na kolorowy tusz (jest to jak najbardziej wskazane), jednak każdy wers w innym kolorze, a do tego kolorowe logo to znaczna przesada. Zasada „im mniej tym lepiej” jest tu zdecydowanie najważniejsza. Postaw na odbicie w jednym kolorze.

 

Pamiętaj też, że jakość automatu samotuszującego, tuszu i papieru, na którym stawia się pieczątkę również ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o jakość samego odbicia. Zawsze wybieraj produkty lepsze jakościowo, jeśli chcesz się cieszyć pieczątką przez długi czas.

pieczątka firmowa

No dobrze, ale co na tej pieczątce powinno się znaleźć?

To w zupełności zależy do czego tej pieczątki będziemy używać. Ze względu na zastosowanie pieczęci, można wyróżnić kilka najważniejszych typów: bankowe, księgowe, imienne, lekarskie, tzw. faksymile, czy najpopularniejsze z nich – firmowe.

Pełni ona funkcję informacyjną i służy do identyfikacji przedsiębiorstwa. Powinny się na niej znaleźć wszystkie kluczowe dane firmy – pełna nazwa firmy, imię i nazwisko osoby posługującej się pieczątką firmową, numer NIP oraz adres siedziby. Jeżeli przedsiębiorstwo jest spółką cywilną, wówczas należy dodać również informacje o kapitale zakładowym, numerze KRS i sądzie rejestrowym. Aby ułatwić ewentualny kontakt, często uwzględnia się również REGON, numer telefonu, adres e-mail czy adres strony internetowej.

Na pieczątce można również umieścić logo, ale musimy wtedy pamiętać, żeby wybrać większy model oraz żeby wasze logo było w wektorze

To zaraz za pieczątką firmową, najczęściej używany typ stempla. Są to zazwyczaj małe kieszonkowe pieczątki. Taki stempel może zawierać dowolne informacje: imię, nazwisko, tytuł zawodowy lub naukowy, pseudonim artystyczny, stanowisko, nazwę firmy, numer telefonu czy logo. Często zostawia się pustą linijkę na podpis.

Jest ona niezbędnym elementem wyposażenia każdego lekarza. Taka pieczątka jest potrzebna przy wypisywaniu recept, dokumentów oraz zaświadczeń. Przyda się lekarzom każdej specjalizacji – dentystom, pielęgniarkom, weterynarzom oraz farmaceutom. Treść, jaka powinna się znaleźć na pieczątce lekarza, jest szczegółowo określona przez uchwałę Nr 110/05/IV Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 16 września 2005 r. Zgodnie z jej postanowieniami na stemplu musi się znaleźć: imię i nazwisko, tytuł zawodowy oraz numer prawa wykonywania zawodu. Dodatkowo uchwała NRL umożliwia umieszczenie innych danych, takich jak: tytuł i stopień naukowy, umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny, nr umowy z NFZ, nr telefonu, adres.

Na takiej pieczątce powinny się znaleźć 2 informacje – nazwa banku i numer konta. Opcjonalnie można dodać linijkę o zmianie numeru konta bankowego. Mimo, że treści jest mało, nie powinniśmy wybierać najmniejszej pieczątki do wykonania takiego wzoru, ponieważ numery konta są dość długie. Powinniśmy trzymać się szerokości przynajmniej 45 mm.

Są to pieczątki, które pomagają przy sporządzaniu dokumentacji, często posiadają one miejsce na podpis oraz datę. Do najczęściej spotykanych zaliczamy: „Sprawdzono pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym”, „Zapłacono / wpłynęło / przelew dnia….”, „Zapłacono gotówką / przelewem”, „Potwierdzam za zgodność z oryginałem”, itp. Takie pieczątki można często znaleźć jako gotowe wzory i nie trzeba czekać na przygotowanie projektu przez grafika.

Jest to zwyczajnie pieczątka z odręcznym podpisem. Przyda się zawsze wtedy, gdy podpis nie musi być oryginałem, a takie łatwe reprodukowanie podpisu osoby decyzyjnej może usprawnić działanie wielu procesów w firmie. Faksymile muszą być wykonane z dbałością o szczegóły, dlatego podpis powinien zostać dokładnie zeskanowany. Plik w dobrej rozdzielczości, zawierający skan podpisu, należy dołączyć do formularza z zamówieniem pieczątki oraz zamówić usługę wektoryzacji.

Jeśli w dalszym ciągu masz problem z wyborem odpowiedniej pieczątki do tego co chcesz, zawsze możesz skontaktować się z nami poprzez maila pieczatki@paxis.pl i nasz grafik doradzi, jaki model będzie najbardziej odpowiedni.